Magyarország nemzetiségei a 2002-es népszámlálások alapján
Korábban már elkészítettem Magyarország etnikai térképét a 2002-es adataim alapján, de akkor vármegyei lebontásban tettem közzé. Ebből született a fanyalgóknak szóló írásom, melyet azóta is a legtöbbek által olvasott blogbejegyzés az oldalon. Ezt fejlesztettem most egy kicsit tovább, és megrajzoltam ugyanezt a térképet, de járásokra lebontva.
Első körben nézzük a jelmagyarázatot, utána tartok elemezzük a látottakat.
Az 1. oszlop minden nemzetiség esetében az úgynevezett „döntő többség”-et (90% felett) jelenti. A 2. oszlop színezése az „abszolút többség”-é (51%-89% között). A 3. oszlop jelenti a „relatív többség”-et (50% alatt). A háromszögek jelentik azt, ha egy adott nemzetiség 10%-nál nagyobb arányban van jelen a járásban, de kisebbségben.
Ezek fényében lássuk a térképet. Azok a járások ahol a magyarság döntő többségben van talán nem nyúlnak át a trianoni határokon, de az abszolút többségű járások már igen. Az egész országban csak két terület van ahol mindössze relatív többség van, és ez Szabadka város és a Rajkai járás. Ezen felül érdemes még megnézni a kelet-magyarországi tömbmagyarságot. Udvarhely vármegye teljes területén kívül a Nyárád-mentén, Dél-Csíkban, és Kézdiben találunk döntő többséget. Ezt 80 év népirtása se tudta megváltoztatni.
Most pár szó a többiekről. A ruszinok egyértelműen belakták a Kárpátalját. Bár nem egyértelműek a nemzetiségi adatok ezért én összevontam a ruszinokat és az ukránokat, gyanítom, hogy egy újabb magyar impérium azért kimutatná, hogy a térségben ki az ukrán és ki a ruszin. Horvátországon ugyanúgy látszanak a török hódoltság nyomai, mint Magyarországon. A megszállt keleti országrészre betelepült rácokat ettől függetlenül kisöpörte a ’95-ös „Vihar”. A rácokról egyetlen érdekesség. Egyik járásban sem alkotnak döntő többséget. Az oláhok is csak a folyamatosan megszállt dél-erdélyi járásokban tudtak ilyen arányt kialakítani. A tótoknál csak az úgynevezett Nyugat-Szlovákiában irtottak ki minden más nemzetiséget. Keleten már nem olyan egyértelmű a helyzet, ahogyan Magyarország és Szlovákia jelenlegi határain sem.
Mi lehet ezek után a végkövetkeztetés? Mindenki vonjon le olyan tanulságot amilyet akar. Én mindössze egyetlen jól kivehető érdekességre hívnám fel a figyelmet. Románia jelenleg nagyobb területet tart megszállva, mint amekkora a Csonka-Magyarország. Ennek tükrében hasonlítsuk össze a bordó és a lila területek arányát.